Sitemap | Nieuwsbrief | Help | RSS |
Loading
6 september 2010 19:28 | Leeftijd: 2  jaar
| Thema: Op de werkvloer, Oost-Vlaanderen, Tram-Bus-Metro

De Lijn Oost-Vlaanderen :: Directie komt tegemoet aan eisen vakbonden

Op 30 en 31 augustus legde het personeel van De Lijn in Oost-Vlaanderen het werk neer. De gevolgen van de opgelegde besparingen, bovenop een personeelstekort, werden voor het personeel onhoudbaar.


Vijf dagen nadat de besparingsmaatregelen waren ingevoerd, bleek al dat de reële rijtijden van de chauffeurs een stuk hoger lagen dan vooropgesteld, en dat de rusttijden niet gehaald werden. Bijkomend probleem is het feit dat het personeel door een personeelstekort nauwelijks verlofdagen kan opnemen. (Foto Konimo)

Vervoersmaatschappij De Lijn moet van de Vlaamse regering jaarlijks 51,8 miljoen euro besparen. De belofte van Vlaams minister van Mobiliteit Crevits (CD&V) dat de besparingen niet op de rug van het personeel zouden gebeuren, blijkt nu echter al geen stuiver waard. “De besparingsmaatregelen zijn ingegaan vanaf 31 juli,” vertelt Dirk Stautemas, gewestelijk secretaris van ACOD TBM (Tram Bus Metro). “Maar na vijf dagen stelden we al vast dat de reële rijtijden van onze chauffeurs een stuk hoger lagen dan vooropgesteld. In zoverre zelfs dat de rusttijden niet gehaald werden. We hebben geprobeerd om de zaak bij te sturen via overleg met de directie, maar de vooruitgang die we daar boekten was onvoldoende om aanvaardbaar te zijn.”

Gaat het ongenoegen enkel over de rij- en rusttijden?

Dirk Stautemas. Neen, een bijkomend probleem is dat de chauffeurs niet al hun verlofdagen kunnen opnemen. Verlofdagen van 2009 werden overgedragen naar 2010, maar door personeelstekort kunnen we die ook dit jaar niet opnemen. De directie voerde vorig jaar in augustus namelijk een aanwervingsstop in. Mensen die vertrekken worden nog nauwelijks vervangen, waardoor de werkdruk voor het personeel nog eens extra vergroot.

Dat begon te escaleren en half augustus was de maat vol. We zijn naar de directie gestapt met de boodschap dat het zo niet verder kon. Tijdens het laatste overleg kwam er niets concreets uit de bus, waarna we naar onze leden zijn teruggegaan. We hebben alle mensen samengeroepen, een soort algemene personeelsvergadering, mét een stakingsaanzegging. De directie had veertien dagen de tijd om met ons te overleggen. Dat overleg is er geweest, maar het resultaat was niet voldoende, waardoor we op 30 augustus in staking gingen.

De staking werd heel goed opgevolgd.

Dirk Stautemas. Ja. Het is natuurlijk een feit dat je als gemeenschappelijk front veel sterker staat. We kregen bovendien nog eens de steun van de technische diensten en de bedienden. Het ligt bij ons niet voor de hand dat een technicus of een bediende onmiddellijk meestaakt met een chauffeur, of omgekeerd. Dat dit nu wel gebeurde, toont aan dat de wrevel bij het personeel bijzonder diep zit. De staking is massaal opgevolgd. Er is twee dagen lang niks, maar dan ook niks buiten gereden. Er kwamen geen werkwilligen opdagen. Voor ons was dit een echt succes. Een duidelijk signaal aan de directie.

Ook de technici en de bedienden staakten deze keer mee. Dat toont aan dat de wrevel bij het personeel bijzonder diep zit

En aan de minister.

Dirk Stautemas. En aan de minister, maar of zij daar nu zou van wakker liggen, dat weet ik niet.

Het probleem is dat De Lijn enorm gegroeid is en door de groei is men de kleine zorgen uit het oog verloren. Men heeft zich toegespitst op heel grote projecten, maar de dagelijkse werking wordt vergeten.

Wat vonden de reizigers van de staking? Hadden ze er begrip voor?

Dirk Stautemas. Wel, ik heb nu toch al wat stakingen meegemaakt, maar deze keer was de eerste keer dat ik het gevoel heb dat de reizigers toch enig begrip hebben voor ons. Ze hebben natuurlijk zelf al goed genoeg gemerkt dat er door de besparingen ritten en diensten zijn afgeschaft, hè.


Vrijdag hebben zijn jullie nog eens gaan aan tafel gaan zitten met de directie. Is er dan iets uit de bus gekomen?

Dirk Stautemas. Na de twee dagen staking hebben we inderdaad de directie de kans gegeven om haar huiswerk tegen vrijdag opnieuw te maken. Met succes. Er is een oplossing gevonden die aan heel wat van onze eisen voldoet. Er komen bijkomende aanwervingen, verlofdagen kunnen volgend jaar worden opgenomen met prioriteit, de capaciteit van de rijschool wordt uitgebreid… Wat betreft de rij- en rusttijden komt er een betere opvolging om de fouten uit het systeem te halen. Er wordt ook inspraak gegeven aan ervaren chauffeurs. Daarmee is een nieuwe staking afgewend.


Nog geen reacties ontvangen
Voeg hieronder uw mening toe

* - verplicht veld

*





*
*