De sp.a schuift “Werk” als centrale slogan naar voren bij de kiescampagne. 750.000 werklozen: wanneer de arbeidskracht, die zorgt voor de welvaart van de samenleving, zo verkwanseld wordt, dan hebben we een maatschappijprobleem. Sp.a-voorzitster Gennez zegt bezorgd te zijn over de tewerkstelling bij Carrefour, Opel en AB InBev. Mooi. Maar over de vermindering van de jobs bij De Lijn en de VRT hoor je haar niet. En sp.a zit daar in de Vlaamse regering, die besliste om diep te snijden in het personeelsbestand van De Lijn en VRT.
Sp.a omschrijft dat probleem niet als de crisis van het kapitalisme. De Visietekst geeft een ander kader: “De arbeidsmarkt wordt dooreengeschud door fundamentele verschuivingen: de vergrijzing, de klimaatproblematiek en de verdere globalisering van de economie.” De sp.a wil dat aanpakken met “een vernieuwend economisch en industrieel beleid”. Ze spreekt even over “het oude naïeve geloof in ondernemerschap als enige en voldoende motor voor economische ontwikkeling”, maar blijft voor de rest vasthouden aan de andere oude heilige huisjes: “een beleid van ondersteuning en financiering van ondernemingen”, “de concurrentiepositie versterken” en daarom “de lasten uit arbeid verlagen”, “meer activering”… Het zijn de neoliberale recepten die regelrecht naar de crisis en de catastrofe hebben geleid.
De crisis leidt tot een sociale noodtoestand maar sp.a stelt geen enkele noodmaatregel voor. Ze spreekt niet over een verbod op afdankingen voor winstgevende bedrijven (een wet-Inbev). Ze heeft geen voorstel om de afslanking van het ambtenarenbestand en van de openbare diensten te stoppen. Ze heeft geen sociaal noodplan om de verantwoordelijken voor de crisis voor hun verantwoordelijkheid te plaatsen, bijvoorbeeld met de miljonairstaks (8 miljard), met een bijzondere winstheffing op Electrabel (1 miljard), een bijzondere bankenbelasting (1 miljard) of de afschaffing van de notionele interesten (2 miljard) om daarmee geld vrij te maken voor investeringen in de sociale sector, het onderwijs en het milieu.
Voeg hieronder uw mening toe