We brengen de PVDA dichter bij jou en jou dichter bij de PVDA.!

Download onze app

Minister van Oorlog Francken wil je rechten inperken... en je job militariseren

Theo Francken en co hebben het gemunt op onze sociale rechten, ons belastinggeld... en onze democratisch rechten. Dat alles om een samenleving van ‘alles voor de oorlog’ in te stellen.

vrijdag 8 mei 2026

Theo Francken, naast legerchef Vansina, voor een militair voertuig

Minister Francken werkt aan een nieuwe defensiecodex met een gevaarlijk nieuw begrip: “militaire crisistijd”. Naast “vredestijd” en “oorlogstijd” komt er een vage tussencategorie, omschreven als een “ernstige verstoring van de openbare orde”.

Met zo’n brede definitie kan de regering uitzonderlijke bevoegdheden inroepen zonder dat er sprake is van een echte oorlog: het leger inzetten bij sociale conflicten, bij zogenaamde “hybride dreigingen”… of gewoon wanneer het hen uitkomt. Denk aan de drone-incidenten van vorig jaar. Toen sprak Francken al over een “militaire crisis”, terwijl hij beelden van een politiehelikopter verspreidde alsof het Russische drones waren.

De gevolgen van zo’n “militaire crisistijd” zijn enorm.

Defensie krijgt voorrang op snelwegen en spoorlijnen. De overheid kan transportmiddelen, medische voorraden, datacenters, infrastructuur en mediakanalen opeisen. Mensen kunnen tijdelijk worden opgeroepen: IT’ers, verpleegkundigen, ingenieurs, chauffeurs, technici … Wie weigert, riskeert boetes tot 40.000 euro of zelfs twee jaar gevangenisstraf.

Plots ben je geen dokter meer, maar een oorlogsgeneesheer. Geen IT’er meer, maar iemand die cyberaanvallen moet uitvoeren. Geen treinbestuurder meer, maar een vervoerder van militair materiaal. Geen jongere meer, maar toekomstig kanonnenvlees. Pleit je voor diplomatie en vrede? Dan ben je volgens hen naïef op zijn best, of een landverrader op zijn slechtst.

“Jij moet ervoor zorgen dat zij deze defensiecodex niet kunnen misbruiken voor hun eigen agenda”, zegt professor Yf Reykers.

“Ik krijg hier toch rillingen van”, zegt Orry Van de Wauwer van Pax Christi terecht. Want wat vandaag wordt voorgesteld als ‘veiligheid’, zet de deur open naar een samenleving die permanent denkt in termen van crisis, dreiging en controle.

Maar nog fundamenteler: wat doen onze regeringen eigenlijk om te vermijden dat we in een “militaire crisistijd” belanden — of erger nog, in een oorlog?

Wat doen zij om geen medeplichtige te worden van Trump en Netanyahu, de belangrijkste oorlogsstokers van vandaag? Wat doet deze regering om oorlog te voorkomen? Wanneer hoorden we nog iets over diplomatie, ontwapening of internationale samenwerking? Nooit.

In plaats daarvan krijgen we meer bewapening, meer afschrikking en nu ook wetten waarmee de overheid de middelen van de samenleving kan opeisen.

Echte veiligheid bouw je niet door een samenleving permanent klaar te maken voor oorlog.

Echte veiligheid bouw je met diplomatie, sociale bescherming en conflictpreventie.

📅 Kom op 14 juni naar Brussel voor de Europese betoging ‘Welfare not Warfare / Voor welzijn, Tegen oorlog’. Meer info