Burgers – en vaak kinderen – zijn veruit de belangrijkste slachtoffers van deze monsterlijke wapens: 97% van de gewonden en doden zijn burgers.
“Dit is een doodvonnis voor burgers op lange termijn. Sommige slachtoffers van die bommen zijn nu nog niet eens geboren”, legt de ngo Handicap International uit.
Vijftig jaar na het einde van de oorlog in Vietnam bijvoorbeeld, richten deze explosieven vandaag nog steeds verwoestingen aan.
Sinds 2010 is er een internationaal verdrag van kracht dat door 123 landen (waaronder België, Frankrijk, Duitsland, Canada, enz.) is ondertekend en dat deze wapens verbiedt. Maar de Verenigde Staten, Rusland en Oekraïne weigeren het verdrag te ondertekenen.
Clusterbommen moeten verboden worden, of ze nu uit Rusland, Oekraïne of een ander land komen. Dat is trouwens ook wat tal van ngo’s uit de VS, Europa en elders vragen.
In plaats van olie op het vuur te gooien, is het tijd om te onderhandelen.