Indexdiefstal en accijnsverhoging uitgesteld: voor de tweede dag op rij moet de regering terugkrabbelen
Na de pensioenhervorming gisteren, moet de regering vandaag ook haar indexblokkering en accijnsverhoging uitstellen. Ditmaal is het de Nationale Arbeidsraad die de regering terugfluit.
“Het is waanzin dat de regering de indexblokkering en accijnsverhoging wou doorduwen, net nu de energieprijzen opnieuw door het dak gaan als gevolg van de oorlog tegen Iran. Dit uitstel is een eerste stap om de regering helemaal te doen terugkomen op haar plannen”, reageert PVDA-voorzitter Raoul Hedebouw.
Vandaag moest het federaal parlement zich buigen over de begrotingsmaatregelen die de Arizona-regering via haar programmawet wou doorduwen: onder andere de blokkering van de automatische indexering van lonen, pensioenen en sociale uitkeringen, en de verhoging van de accijnzen op gas.
Maar de Nationale Arbeidsraad maakte duidelijk dat de regering haar eigen regels met de voeten treedt. Premier De Wever vroeg op 1 maart advies over die indexmaatregelen, met een termijn van 30 dagen. Die termijn is nog niet verstreken, en toch wilde de regering de wet er al doorjagen.
Vandaag moesten de meerderheidspartijen inbinden en de bespreking van de programmawet uitstellen. Gisteren moest de regering ook al gas terugnemen en haar pensioenhervorming uitstellen tot de studie van het Planbureau beschikbaar is.
“De regering probeert in sneltempo ingrijpende maatregelen zoals de pensioenhervorming en de indexblokkering door het parlement te jagen. Dat is geen toeval: ze weten dat er weinig draagvlak is voor hun sociale afbraak”, reageert Hedebouw. “Keer op keer botsen ze op weerstand: van de sociale beweging die al 16 maanden op straat komt, en evengoed op procedures en adviezen die ze telkens naast zich neer proberen te leggen. Opnieuw mispakt de regering zich en wordt ze teruggefloten.”
Hedebouw besluit: “De regering staat een pak minder sterk dan ze probeert te doen uitschijnen en voelt de druk van de vakbonden, de brede sociale beweging en de algemene onvrede van de bevolking. Dit uitstel is een eerste stap. Voor ons moet deze hele sociale afbraakpolitiek van lagere pensioenen, lagere lonen en hogere accijnzen op de schop. Wij pikken het niet dat deze regering de factuur van de oorlog en de stijgende energieprijzen koste wat kost wil doorschuiven naar werkende mensen. Wij zullen de druk blijven opvoeren tot deze plannen volledig van tafel zijn.”