PVDA lanceert noodplan om bevolking te beschermen tegen stijgende energieprijzen en de oorlogsprofiteurs te doen betalen.
De PVDA roept de federale regering op om dringend maatregelen te nemen om gezinnen en kleine zelfstandigen te beschermen, nu de energieprijzen opnieuw stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten.
“Het is niet aan de mensen, maar aan de oorlogsprofiteurs om te betalen”, reageert PVDA-voorzitter Raoul Hedebouw. “De regering moet eerst en vooral stoppen met deze oorlog te steunen en er alles aan doen om de oorlog te stoppen. Maar ze moet ook dringend maatregelen nemen om de koopkracht van de bevolking te beschermen.” De PVDA stelt drie concrete maatregelen voor om de energiefactuur onder controle te houden en de multinationals die van de oorlog profiteren te laten betalen.
Een eerste maatregel is het verlagen van de accijnzen op gas als de prijzen verder stijgen. Raoul Hedebouw: “Op een moment dat de gasprijzen met meer dan 75% stijgen door de agressie van de VS en Israël tegen Iran, duwt de regering-De Wever–Rousseau haar beslissing om de accijnzen op gas verder te verhogen door.” Afgelopen maandag keurden de regeringspartijen de verhoging van de accijnzen nog goed in de commissie Financiën in het federaal parlement. “In tijden van nieuwe prijsexplosies moet een regering haar bevolking beschermen, niet extra belasten”, zegt Raoul Hedebouw. De PVDA wil dat de accijnsverhoging wordt geannuleerd en vraagt integendeel om ze te verlagen.
Daarnaast stelt de PVDA voor om de brandstofprijzen te blokkeren op maximaal 1,60 euro/liter, het niveau van vóór de oorlog. “Vandaag bestaat bijna de helft van de prijs aan de pomp uit accijnzen en taksen. Door die te verlagen kan de regering onmiddellijk ingrijpen”, legt Raoul Hedebouw uit.
Tot slot wil de linkse partij de elektriciteitsprijzen beperken door die los te koppelen van de gasprijs. “Het huidige marktsysteem zorgt voor potentieel enorme overwinsten bij grote energiemultinationals. Zelfs goedkoop geproduceerde elektriciteit wordt verkocht aan een duurdere prijs. Dat is absurd. Gezinnen betalen meer, terwijl een handvol bedrijven zich verrijken”, aldus Raoul Hedebouw.
Om de maatregelen te financieren, stelt de PVDA een bijzondere belasting voor op de overwinsten van de oliemultinationals, die opnieuw zouden profiteren van de stijgende prijzen. Bedrijven zoals Total, Shell en Exxon dreigen volgens de partij opnieuw te profiteren van de stijgende energieprijzen en speculatie op de markten. “Het is onaanvaardbaar dat werkende mensen de prijs betalen terwijl een handvol multinationals zich verrijkt. Laat de oorlogsprofiteurs betalen”, besluit Raoul Hedebouw.