Vlaamse Regering laat 240 miljoen euro voor sociaal wonen definitief verloren gaan
De Vlaamse Regering slaagde er in 2025 opnieuw niet in om het beschikbare budget voor sociaal wonen uit te geven, ondanks de belofte van minister van Wonen Melissa Depraetere dat “elke euro” naar betaalbaar wonen zou gaan. Uit cijfers die de PVDA opvroeg blijkt dat van de 1 miljard euro die voor het einde van het jaar besteed moest worden, maar liefst 240 miljoen euro definitief verloren ging. “Met 210.000 gezinnen op de wachtlijst voor een sociale woning is het onbegrijpelijk dat Vooruit zoveel centen door de vingers laat glippen”, zegt Vlaams volksvertegenwoordiger Jos D’Haese.
De Vlaamse regering voorziet elk jaar een budget van 1 miljard euro om sociale woningen te bouwen en te renoveren. Wanneer ze dat budget niet uitgegeven krijgt, kan het één jaar doorgeschoven worden, daarna zijn de centen niet meer beschikbaar. “De Vlaamse regering loopt zo hard achter met de bouw van sociale woningen dat ze budgetten die eigenlijk voor 2024 voorzien waren, zelfs in 2025 niet uitgegeven krijgt”, zegt D’Haese. “Daar gaat nu 240 miljoen euro van verloren en 2026 start opnieuw met een miljard euro achterstand. De ‘historische’ 6 miljard euro investeringen in sociale woningbouw die Vooruit beloofd had kunnen dus onmogelijk nog gerealiseerd worden. En ondertussen groeit de wachtlijst verder aan”
Tijdens een debat in het Vlaams Parlement op 5 november 2025 verklaarde toenmalig minister van wonen Melissa Depraetere: “Voor dit jaar betekent dat waarschijnlijk dat het volledige miljard niet uitgegeven zal worden aan sociale woningen, maar ik garandeer hier wel heel duidelijk dat elke euro daarvan naar betaalbaar wonen zal gaan.” Ook daar kwam volgens D’Haese niets van in huis: "Het budget dat niet werd uitgegeven aan sociale woningen, werd volgens de informatie die we van huidig minister van Wonen Hans Bonte kregen ook niet aan andere initiatieven voor betaalbaar wonen besteed.”
Opvallend: de vorige minister van Wonen, Matthias Diependaele (N-VA), spendeerde in 2024 nog 994 miljoen euro, ruim 200 miljoen euro meer dan Depraetere. Het toont volgens D’Haese aan dat de maatregelen van de Vooruit-ministers niet volstaan om het bouwritme te verhogen. “Met 210.000 gezinnen op de wachtlijst voor een sociale woning is een inhaalbeweging nochtans hard nodig. Daarom stellen we met de PVDA voor om in elk groot bouwproject minimaal een derde sociale en een derde betaalbare woningen te voorzien.”