We brengen de PVDA dichter bij jou en jou dichter bij de PVDA.!

Download onze app

Zeven op tien 55-plussers geen recht meer op landingsbaan

Uit cijfers die de PVDA opvroeg bij Sigedis, beheerder van loopbaangegevens, blijkt dat zeven op tien 55-plussers geen recht meer hebben op een landingsbaan met de nieuwe Arizona-voorwaarden.

woensdag 30 april 2025

Kim De Witte poseert aan de gebouwen van het federaal parlement

“Een landingsbaan is een belangrijk instrument waarmee oudere werknemers hun loopbaan kunnen afbouwen zonder volledig uit te vallen. Langer werken is voor veel mensen onhaalbaar. Dankzij een landingsbaan wordt het werk een beetje werkbaarder”, zegt Kim De Witte, pensioenspecialist van de PVDA.

Vanaf 2030 moet je 35 jaar gewerkt hebben, met elk jaar minstens 156 effectief gewerkte dagen, om nog in aanmerking te komen voor een landingsbaan. Vandaag haalt 87,7 procent van de 55-jarigen die drempel niet. Resultaat: ze hebben geen recht meer op een landingsbaan. Ook onder de volledige groep 55- tot 65-jarigen halen zeven op tien mensen die voorwaarde niet.

“Wie wel nog recht heeft op een landingsbaan, betaalt daar bovendien een zware prijs voor”, vervolgt De Witte. “De regering wil de rustdagen in een landingsbaan niet langer gelijkstellen aan het laatste loon, maar aan een fictief minimumloon van 32.764 euro per jaar. Dat maakt een wereld van verschil. Zo berekenden we dat een chemie-arbeider die op zijn 55ste in een halftijdse landingsbaan stapt, maar liefst 190 euro pensioen per maand verliest – voor de rest van zijn leven.”

Een landingsbaan is ook niet gelijkgesteld voor de pensioenmalus. Wie in een halftijdse landingsbaan stapt en één dag technisch werkloos is, verliest dat jaar op zijn loopbaanteller en vergroot daarmee de kans op een malus. 

“De inperking van de landingsbanen is een domme, ideologische keuze van een harde rechtse regering die blind is voor de realiteit van mensen op de werkvloer. In plaats van te investeren in werkbaar werk, duwt men oudere werknemers in de ziekteverzekering. De PVDA eist dan ook dat de regering deze plannen schrapt en het recht op een landingsbaan vanaf 55 jaar laat bestaan”, besluit De Witte.