Een nieuw rapport toont zwart op wit aan dat de banken onderling afspraken maken op de kap van de kleine spaarders. Dat levert hen miljarden winst op, maar de regering grijpt niet in.
In het rapport van de Belgische mededingingsautoriteit (BMA) wordt de Belgische banksector gedefinieerd wordt als een “oligopolie van vier grote spelers” (BNP Paribas Fortis, ING België, Belfius en KBC).
“Dit bevestigt wat wij al maanden zeggen: dankzij hun macht kunnen de vier grote Belgische banken spaarders pluimen en miljardenwinsten opstrijken”, zegt Sofie Merckx, onze fractieleidster in de Kamer. “Ons wetsvoorstel om een spaarboekje met een gegarandeerd hogere rente te creëren staat vandaag op de agenda van het parlement. Dit zou de rente voor kleine spaarders verhogen tot 3% en is in lijn met de aanbevelingen in het rapport van de Belgische mededingingsautoriteit. We kunnen dit voorstel snel stemmen en roepen de andere partijen op ons te volgen.”
Sinds de Europese Centrale Bank de rente in juni 2022 verhoogde, verhoogden de Belgische banken de rente op hypotheekleningen, maar niet die op de spaarrekeningen van hun klanten.
“Dat is dubbel onrechtvaardig”, zegt Sofie. “Aan de ene kant wordt het door de rentetarieven van meer dan 5% onmogelijk om een nieuwe hypotheek af te sluiten, en aan de andere kant krijgen spaarders op hun spaargeld een belachelijk lage rente van ongeveer 1%. Zo strijken de grote banken op onze rug enorme winsten op: 6,3 miljard vorig jaar en waarschijnlijk meer dan 8 miljard dit jaar.”