We brengen de PVDA dichter bij jou en jou dichter bij de PVDA.!

Download onze app

NAVO-norm: “Tussen woorden en daden van de Arizona-partijen gaapt een kloof zo groot als de Grand Canyon.”

Vrijdag gaf de federale ministerraad groen licht voor een verhoging van de militaire uitgaven tot de NAVO-norm van 5%. Dit ondanks de straffe taal van verschillende partijvoorzitters en kopstukken van de Arizona-regering in de pers tegen diezelfde norm. Algemeen secretaris van de PVDA en federaal volksvertegenwoordiger Peter Mertens zal de regering hierover morgenochtend interpelleren in de Kamer. 

maandag 16 juni 2025

Peter Mertens in de Kamer

”Tussen hun woorden en daden gaapt een kloof zo groot als de Grand Canyon. Conner Rousseau vond de 5% ‘belachelijk’, Sammy Mahdi (cd&v) ‘krankzinnig’ en Georges-Louis Bouchez (MR) had het over ‘collectieve hysterie’. Maar nu blijkt dus dat ze ervoor hun akkoord al hadden gegeven binnen de regering”, zegt Peter Mertens. 

“Het argument van sommigen dat de NAVO beslist en dat België niets in de pap te brokken heeft, klopt niet. De NAVO-norm is geen wettelijk bindende afspraak. Lidstaten blijven soeverein over hun veiligheids- en defensiebeleid. De regering kan zich dus verzetten tegen een hogere norm. Zeker als ze die zelf krankzinnig, belachelijk en het resultaat van collectieve hysterie noemen. Donderdag ligt onze resolutie tegen een verhoging van de NAVO-norm ter stemming voor. We geven de andere partijen de kans om de daad bij het woord te voegen.” 

Morgen, dinsdag, geven premier Bart De Wever (N-VA), minister van Buitenlandse Zaken Maxime Prévot (Les Engagés) en minister van Defensie Theo Francken (N-VA) toelichtingen in het parlement. “Het is tijd aan de andere partijen om nu kleur te bekennen. Zullen Vooruit, cd&v en MR hun forse woorden herhalen of geven ze toe dat het maar voor de show was?”, besluit Peter Mertens, die deel zal nemen aan het debat in de commissie. “Want wat ze beslissen, heeft zeer verregaande gevolgen. 24 miljard meer voor militaire uitgaven in vijf, acht of tien jaar zou een oorlogsverklaring zijn aan onze sociale zekerheid. Theo Francken is er duidelijk in dat hij daar de extra miljarden wil gaan halen. Meer militaire uitgaven zullen onze wereld er niet veiliger op maken, integendeel.”